nepodporované zobrazení, otočte prosím na "portret"

Virtuální realita pomáhá dětem s chronickou bolestí

14. 05. 2025 Mediální výstupy Virtuální realita pomáhá dětem s chronickou bolestí

Interaktivní 3D prostředí českých vývojářů, technologie SERENITY, se v posledních měsících testuje v Centru komplexní péče Smajlík Krokodýl v pražských Štěrboholech. U dětí s těžkým kombinovaným postižením a chronickou bolestí přináší nejen zklidnění, ale i viditelný pokrok v kognitivních funkcích, koncentraci a snížení bolesti. 

K tématu se v pořadu Českého rozhlasu Věda Plus vyjádřil také MUDr. Šimon Kozák, z Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Virtuální realita a moderní technologie se stávají významným pomocníkem při léčbě bolesti, zvláště u dětí, kde jsme limitováni běžnými farmakologickými možnostmi,“ uvedl MUDr. Kozák. 

Terapie bez brýlí 

Na rozdíl od klasické virtuální reality nevyžaduje systém SERENITY VR helmu ani ovladače. Ovládání probíhá zcela bezdotykově – pomocí pohybů hlavy, očí a tří snímačů rozmístěných v okolí. Děti tak mohou „cestovat“ interaktivní krajinou z polohovacího lůžka. Tento přístup eliminuje nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou závratě nebo dezorientace, a zároveň umožňuje velmi jemnou práci s pozorností a emocemi. 

Podle MUDr. Kozáka zůstává léčba chronické bolesti u dětí velkou výzvou. Řada běžně používaných léků není vhodná z důvodu rizika toxicity či nevyzrálosti orgánových systémů. Proto se stále více uplatňují nefarmakologické metody, jako je rehabilitace, fyzikální terapie, behaviorální techniky nebo právě i využití technologií typu SERENITY. 

Význam „odvedení pozornosti“ 

Klíčovou strategií je tzv. dekocentrace – přesměrování pozornosti dítěte od bolestivého podnětu k jiné činnosti. Virtuální realita zde sehrává významnou roli. Umožňuje hluboké ponoření do jiného světa, což může výrazně snížit vnímání bolesti. Tento efekt se osvědčil například i v pilotních projektech u dětských popálenin. 

Jak rozpoznat bolest u dětí, které nemluví? 

MUDr. Kozák v rozhovoru poukazuje na obtížnost diagnostiky bolesti u nonverbálních pacientů. Lékaři musí vycházet z nepřímých projevů – změn v mimice, pohybech či typickýchdystonických vzorců. Pomáhají i škálovací systémy používané například ve Velké Británii, klíčová je však především důkladná znalost dítěte a úzká spolupráce s rodinou. 

SERENITY jako příslib do budoucna 

Projekt SERENITY má za sebou dvouletý vývoj a podle první zkušeností má potenciál nejen v paliativní péči, ale i v rehabilitačních a vzdělávacích zařízeních či domovech pro seniory. MUDr. Kozák se netají tím, že by systém rád začlenil také do péče o své dětské pacienty. „Doufám, že technologie jako SERENITY budou čím dál častěji součástí běžné léčby. Jsou šancí tam, kde nám klasické postupy nestačí,“ uzavírá. 

 Celý díl podcastu si můžete pustit ZDE.