Bolest dolní části zad patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, které ovlivňují kvalitu života. Postihuje lidi napříč věkovými skupinami a často výrazně snižuje kvalitu jejich života – omezuje pohyb, spánek i běžné denní aktivity. K prevenci této bolesti ale může napomoci pravidelná chůze.
Podle nedávno publikované studie může každodenní chůze významně snížit riziko rozvoje bolesti v dolní části zad. Výzkum ukázal, že:
Proč chůze pomáhá?
Chůze je přirozený, nenáročný a šetrný pohyb, který má na tělo hned několik pozitivních účinků. Aktivuje totiž hluboké stabilizační svaly trupu a páteře a zlepšuje držení těla a celkovou posturální stabilitu. Dále podporuje prokrvení měkkých tkání, čímž snižuje svalové napětí. A v neposlední řadě uvolňuje psychické napětí, které může bolest ovlivňovat a zhoršovat.
Díky těmto účinkům pomáhá chůze nejen předcházet bolestem, ale může také doplnit rehabilitaci u pacientů, kteří již potížemi trpí. Na rozdíl od jiných forem terapie je chůze zcela zdarma, nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani vybavení. Lze ji snadno zařadit do každodenního života individuálně dle potřeb a možností daného pacienta – např. při cestě do práce, na nákup nebo v rámci polední pauzy. I postupné navyšování aktivity je účinné a může přinést výrazné zlepšení během několika týdnů.
Více o výzkumu si můžete přečíst v článku ZDE.