15.května si každoročně připomínáme Světový den proti mozkové mrtvici. Den, který upozorňuje nejen na důležitost prevence a akutní pomoci, ale i na důsledky této závažné události. Cévní mozková příhoda, která v České republice postihne přes 25 000 lidí ročně, představuje náhlý zásah do života pacienta i jeho rodiny.
Zdravotnický systém v posledních letech pokročil v akutní fázi léčby. Rychlá diagnostika, transport a moderní terapeutické přístupy zachránily už nejeden život. Méně pozornosti se však zatím věnuje dlouhodobé péči, rehabilitaci a zvládání chronické bolesti, která může výrazně zhoršit kvalitu života pacienta. A právě komplexnost následné péče je v otázce, zda se pacient vrátí do běžného života, nebo zůstane odkázán na pomoc okolí, rozhodující.
Jedním z problémů, které pacienty trápí v následné fázi léčby, může být centrální neuropatická bolest. „Po mozkové mrtvici často řešíme tzv. centrální bolesti, které jsou mnohdy svízelné,“ upozorňuje doc. MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda SSLB. Tyto bolesti vznikají v důsledku poškození centrální nervové soustavy a patří mezi ty nejzávažnější a nejobtížněji léčitelné.
Světový den proti mozkové mrtvici je proto i příležitostí připomenout, že péče o pacienta nekončí v nemocnici. Prevence, včasná pomoc i dlouhodobá následná podpora, včetně léčby bolesti, jsou neméně důležité.